Spotkanie w Synagodze.
Dodane przez Honorata Dz dnia Marzec 26 2019 21:23:00
W dniu 22 marca w ramach projektu „ Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” nasze Misyjne Koło uczestniczyło w spotkaniu z Panią Alicją Kobus Przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Pani Alicja przybliżyła nam kulturę żydowską, różnego rodzaju zwyczaje, jak również religię judaistyczną.
Każdy z chłopców przed wejściem do Synagogi otrzymał do założenia jarmułkę. Akurat tak się złożyło, że w dniu którym przyszliśmy do Gminy było święto Purim. Pani Alicja wyjaśniła nam jego znaczenie opowiadając historię królowej Estery. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają oraz brzmią grzechotki specjalnie używane na to święto. Wszyscy wykorzystują je w momencie gdy wyczytywane jest imię Hamana( wroga Żydów pragnącego ich zagłady) tak aby je zagłuszyć.
Pani Alicja pokazała nam miejsce odczytywania świętej księgi żydowskiej czyli Tory oraz opowiedziała jak wielkie znaczenie ma ona dla Żydów. Mogliśmy także zobaczyć tefilin czyli dwa czarne skórzane pudełeczka wykonane z jednego kawałka skóry w którym znajdują się cztery ustępy Tory ręcznie przepisane w języku hebrajskim przez sofera czyli człowieka uprawnionego do przepisywania świętych pism. Pani Przewodnicząca poczęstowała nas także macą (czyli przaśnym chlebem spożywanym podczas Szabatu). Wyjaśniła nam także czym jest mezuza. To znaczy pojemnik wykonany z metalu kości lub szkła w którym umieszczony jest zwitek pergaminu z fragmentami Tory. Dla nas wszystkich spotkanie z Panią Alicją Kobus było bardzo ubogacającym doświadczeniem.


Image and video hosting by TinyPicImage and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPicImage and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPicImage and video hosting by TinyPic

Rozszerzona zawarto newsa